Co widać z kosmosu?

Doniesienia o tym, co na Ziemi widać z kosmosu, są niezwykle ekscytujące. Za granicę kosmosu przyjmuje się na ogół odległość 100 km nad powierzchnią Ziemi i jak ustalono, z takiej odległości nieuzbrojone oko ludzkie widzi obiekty o szerokości 30 metrów. Do struktur, które można dostrzec z kosmosu, należą np. budynek Pentagonu oraz brytyjska Kopuła Milenijna. Najciekawszymi są jednak Wielki Mur Chiński oraz Wielka Rafa Koralowa.

Skąd widać Wielki Mur Chiński?

Mur Chiński ciągnie się na długość ok. 2000 km, jego średnia wysokość to ok. 10 m, a szerokość u podstawy – ok. 6,5 m. Możliwość obserwowania tej konstrukcji z kosmosu negowano przez wiele lat. Stwierdził to także chiński kosmonauta Yang Liwei, który nie dostrzegł zarysów Wielkiego Muru podczas swego lotu.

Europejska Agencja Kosmiczna doniosła jednak niedawno, iż Mur Chiński może być widziany gołym okiem z przestrzeni kosmicznej. Potwierdzają to astronauci, którzy obserwowali tę budowlę lub jej cień w trakcie pobytu na okołoziemskiej orbicie.

Wielka Rafa Koralowa widziana z góry

Nie ma wątpliwości co do tego, iż z kosmosu widziana jest Wielka Rafa Koralowa, ciągnąca się na przestrzeni ponad 2300 km wzdłuż wybrzeży Australii. Szerokość rafy dochodzi do 150 km, zatem dostrzeżenie jej z pułapu 100 km nie sprawia trudności. Wielka Rafa Koralowa widziana jest z kosmosu jako biała smuga na tle błękitu oceanu.

Choć fascynuje to, iż ziemskie obiekty oglądać można z kosmosu, to jednak najlepiej podziwiać je ze zwykłej perspektywy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *