7 cudów świata – czy naprawdę istniały?

Siedem cudów świata antycznego to budowle teoretycznie każdemu znane, jednak w wielu przypadkach ciężko jest jasno powiedzieć co się z nimi stało i jakie były ich dokładne losy. Lista obejmuje siedem najwspanialszych budowli starożytnych, które powstały jako dzieło rąk ludzkich, ciesząc się sławą aż po dzień dzisiejszy.

Co kryje się pod nazwą siedmiu cudów świata?

Na liście siedmiu cudów świata znajdowały się wspaniałe budowle, prawdzie dzieła sztuki. Cuda znajdowały się na rodzaju starożytnego przewodnika turystycznego, stąd też wiadomo, że istniały naprawdę. Kunszt wykonania budowli i wykorzystana przy tym technologia były szczytem możliwości ówczesnej techniki:

  • Kolos rodyjski
  • Latarnia morska na Faros
  • Mauzoleum w Halikarnasie
  • Piramida Cheopsa
  • Posąg Zeusa w Olimpii
  • Świątynia Artemidy
  • Wiszące ogrody Semiramidy

Zapewne mało kto potrafi wymienić jednym tchem wszystkie siedem cudów świata, jednak nie ma wątpliwości, że wywarły one trwały ślad w historii ludzkości. Niestety, z wszystkich siedmiu cudów świata, do dziś możemy oglądać zaledwie jeden.

Co stało się z siedmioma cudami świata?

Mauzoleum w Halikarnasie, Wiszące ogrody Semiramidy, Kolor Rodyjski i Latarnia morska na Faros uległy zniszczeniu podczas trzęsień ziemi. Świątynia Artemidy w Efezie została spalona w IV wieku p.n.e., jednak odbudował ją Aleksander Wielki. Ostatecznie budowla padła ofiarą najazdu Gotów w 262 roku. Słynny Posąg Zeusa w Olimpii został zniszczony w pożarze. Do naszych czasów dotrwała zaledwie jedna budowla znajdująca się na liście siedmiu cudów świata – jest to Piramida Cheopsa w Gizie. Niestety, jeszcze w starożytności obrabowano ją ze skarbów, a w średniowieczu piramidę pozbawiono licówki. Prawdziwym szczęściem jest to, że przetrwała zawirowania wieków i możemy podziwiać ją do tej pory.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *