O uzależnieniu od internetu i gier komputerowych jest głośno już od dobrych kilku lat. Często jednak problem ten jest przekoloryzowany lub niewłaściwie rozumiany. W rzeczywistości granica pomiędzy zwykłym zainteresowaniem jest niewielka, a nie każdy potrafi zauważyć różnicę.
Współczesne gry komputerowe
Nie ulega wątpliwości, że w dzisiejszych czasach gry komputerowe zaliczają się do mediów, tuż obok książek i filmów. Wbrew powszechnemu przekonaniu, gry to nie tylko ciągłe mordowanie i wypaczające moralność bijatyki. Obecnie wiele z nich posiada fabułę lepszą od niejednego filmu, a tematu zabijania nie poruszają praktycznie w ogóle. Dla wielu osób gra na konsoli lub komputerze stanowi sposób na relaks, odstresowanie się po ciężkim dniu w pracy lub szkole. Warto tutaj zaznaczyć, że ten sposób rozrywki jest bardzo absorbujący, więc pozwala łatwo zapomnieć o problemach.
Kiedy gry stanowią uzależnienie?
Zdarza się jednak, że niektórzy poza grami komputerowymi nie widzą życia. Gra na konsoli staje się dla nich jedynym sposobem na spędzanie wolnego czasu, a kiedy nie mają do niej dostępu, nie wiedzą co ze sobą zrobić. Trudno wówczas mówić o zwykłym hobby. Warto tutaj zaznaczyć, że problem ten dotyka nie tylko osób młodych – często od gier uzależniają się również osoby dorosłe. Jest to uzależnienie tak groźne, jak alkoholizm czy narkomania. Bardzo ważne jest to, aby taka osoba sama lub z pomocą bliskich zdała sobie sprawę z obecności problemu. Tylko wtedy może ona poczynić kroki w kierunku zerwania z uzależnieniem.
Dodaj komentarz