Twórcze myślenie i zabawki kreatywne – coś, za co Twoje dziecko kiedyś Ci podziękuje!

Zabawa to idealny sposób, aby kształtować w dzieciach nowe umiejętności. I pomimo tego, że dzieci same z siebie uwielbiają poznawać świat i uczyć się nowych rzeczy. To przy odrobinie wsparcia, możemy zapewnić im nieporównywalnie lepsze podstawy, które w przyszłości pomogą mu lepiej radzić sobie z wyzwaniami i realizować wszystkie swoje marzenia.

Zapominamy często, że podstawą w zdobywaniu wielkich celów, jest wiara w to, że potrafimy to zrobić. A kiedy najczęściej wierzymy w siebie? Dzieje się tak zazwyczaj wtedy, gdy wiemy, że zawsze sobie poradzimy.

I chociaż z poziomu dorosłych ludzi, może wydawać się absurdalne, że zabawki kreatywne i malowanie farbami czy lepienie z plasteliny spowoduje, że będziemy czuć się mądrzy i silni wewnętrznie. To jednak właśnie w taki sposób zostaje zaszczepiona w dzieciach wiara we własne możliwości i wyobraźnia, która pozwoli najpierw ustalać cele, a później kreatywnie je realizować.

Aktywizacja umiejętności twórczego myślenia

Twórcze myślenie, określane mianem kreatywności, nie jest czymś, co łatwo zdefiniować. Ponoć w psychologii istnieje aż 60 definicji kreatywności, zatem jest to coś, co tak naprawdę wymyka się systematyzacji czy ogólnemu pojęciu. Bo taka właśnie jest kreatywność w swojej naturze. Wymyka się schematom i tworzy nowe, zaskakujące rozwiązania.

Dlatego tak ważna jest aktywizacja twórczego myślenia. Wyposażając dziecko w taką umiejętność, możemy być pewni, że poradzi sobie w każdej sytuacji. Nawet w takiej, kiedy poniesie porażkę, ponieważ szybko się z niej otrząśnie i znajdzie inne wyjście z niekorzystnej sytuacji.

zabawki kreatywne

Aktywizacja kreatywności nie jest trudna. Jej podstawą jest wciąganie malucha w zajęcia, które umożliwią mu swobodne wyrażanie siebie, szukanie rozwiązań niestandardowych, a przy tym będą angażować więcej niż jeden zmysł. Nie bez powodu idealnie sprawdzają się zajęcia typowo plastyczne i artystyczne, które angażują zmysł dotyku i wzroku lub ruchu oraz słuchu.

Niedrogie i skuteczne zabawki kreatywne

Z reguły najpopularniejsze zabawki kreatywne nie są drogie. Wszelkiego rodzaju masy plastyczne to wydatek rzędu kilkunastu, ewentualnie kilkudziesięciu złotych. Wycinanki, kolorowanki i kredki również nie kosztują zbyt dużo.

Ciekawymi i niedrogimi zabawkami są koraliki Pack Bizu do wyrobu biżuterii czy kostki Qixels do budowania różnych figurek. Mają one postać zestawów, dlatego można systematycznie powiększać ich kolekcje. Wszystkie te zabawki pozwalają dzieciom tworzyć coś od podstaw, co jest niezwykle istotne w rozwoju ich kreatywności. Nie jest to duża inwestycja, ale stopa jej zwrotu jest bezcenna w swojej wartości.

One Comment

  1. Cobi Reply

    Według nas nie ma nieskutecznych zabawek kreatywnych. Są tylko te nieodpowiednio dobrane do wieku i zainteresowań dziecka. Więcej o tym znaleźć można na naszym blogu, na którego serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców i nie tylko. Oczywiście do wyszczególnionych we wpisie zabawek należy dodać jeszcze klocki, które wbrew pozorom również nie kosztują dużo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *