Biokominek – wady i zalety

W nowoczesnych wnętrzach często stosuje się rozwiązania, które oprócz funkcji dekoracyjnej stanowią również praktyczny dodatek. O ile posiadacze własnych domów mają nieograniczony wpływ na aranżację wnętrz, to mieszkańcy bloków nie mogą swobodnie decydować o montażu dodatkowych urządzeń wymagających ingerencji w konstrukcję budynku. Nie wyklucza to jednak możliwości realizacji marzenia o posiadaniu kominka, gdyż na rynku dostępne są nowoczesne biokominki, stanowiące alternatywę dla tradycyjnych palenisk.

Czym są biokominki?

To nowoczesne urządzenia ogrzewane biopaliwem, które nie wymagają podłączenia do systemu kominowego oraz skomplikowanego montażu. Nazywane są kominkami ekologicznymi, gdyż nie wydzielają szkodliwych produktów spalania, dlatego mogą być użytkowane nawet w niewielkich pomieszczeniach i mieszkaniach w bloku, bez konieczności stosowania dodatkowej instalacji wentylacyjnej. Biokominki stanowią nowoczesną alternatywę dla tradycyjnego paleniska i idealnie wpisują się w nowoczesny charakter wnętrz.

biokominki

Zalety posiadania biokominka

Urządzenia te wykazują wiele zalet, które docenią osoby niemogące pozwolić sobie na tradycyjny kominek w domu. Przede wszystkim ich głównym atutem są walory estetyczne. Biokominki dostępne są w wariancie wolnostojącym, wiszącym lub zabudowanym i wyróżniają się wyjątkowym efektem wizualnym. Mogą przybierać różnorodne formy, a najbardziej ekstrawaganckie modele wykonane są na kształt fantazyjnych rzeźb, a takiego efektu z pewnością nie da się uzyskać montując tradycyjny kominek.

Kolejną zaletą jest fakt, że używane biopaliwo jest całkowicie bezpieczne dla zdrowia oraz środowiska naturalnego. W efekcie spalania powstaje para wodna oraz śladowe ilości dwutlenku węgla, dlatego palenie w biokominku jest całkowicie bezpieczne nawet w niewielkich pomieszczeniach. Poza tym takie urządzenia mogą również pełnić funkcje grzewczą, mimo że nie mogą stanowić dodatkowego źródła ciepła do ogrzania całego mieszkania, to oddają energię wystarczającą do podniesienia temperatury w pokoju.

W przypadku biokominków wolnostojących za zaletę można uznać ich mobilność. Urządzenie można swobodnie przemieszczać, gdyż nie jest podłączone do żadnej instalacji. Dzięki temu w razie potrzeby możemy dogrzać nim pokój, kuchnię czy odprężyć się w jego cieple na balkonie.

Czy biokominki mają jakieś wady?

Tak wiele zalet sprawia, że trudno doszukiwać się w biokominkach jakichkolwiek wad. Minusem takiego urządzenia można jednak określić niskie parametry cieplne. Mimo że biokominek oddaje energię, to trudno porównać jej ilość do tradycyjnego paleniska. Za wadę można uznać również to, że w wyniku spalania wytwarzana jest para wodna, co zwiększa wilgotność powietrza. To z kolei wymusza konieczność zapewnienia wentylacji w pomieszczeniu i konieczności przewietrzenia wnętrza, co w okresie zimowym może być mało komfortowe. Należy również pamiętać o prawidłowym użytkowaniu i uzupełniania biopaliwa. Nie można go dolewać podczas pracy kominka, jednak trudno brak wystarczającej wiedzy dotyczącej obsługi biokominka uznać za jego wadę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *