Finansowanie samochodu to problem każdej firmy – im większe przedsiębiorstwo, tym większa powinna być flota jego pojazdów. Nie zawsze jednak firma dysponuje odpowiednimi środkami, by sfinansować wydatki. Leasing na auto może się więc okazać bardzo korzystną ofertą, zarówno dla małych, jak i większych firm.
Dlaczego leasing się opłaca?
Leasing na auto czy inne maszyny niezbędne do wykonywania pracy jest szansą na pozyskanie odpowiedniego sprzętu dla firm i przedsiębiorców, którzy nie uzyskali kredytu bankowego. Pozwala na korzystanie z przedmiotu leasingu w zamian za terminowe spłacanie rat. Leasingobiorca nie jest właścicielem, jednak po kilku latach może wykupić przedmiot umowy lub odwrotnie, skorzystać z nowej, równie elastycznej oferty. W czasie trwania umowy nie następuje pełna spłata wartości używanego przedmiotu, a po jej wygaśnięciu można uzyskać całkiem nowy pojazd. Co ważne, leasingobiorca może wliczyć w koszty uzyskania przychodów tzw. czynsz inicjalny, opłacane raty czy koszty użytkowania pojazdu i opłaty manipulacyjne. Właścicielowi firmy finansowanie samochodu w ten sposób powinno się zawsze opłacać.
Kto jest właścicielem pojazdu?
Niestety, leasing ma wiele plusów, ale także minusy. Jednym z nich jest to, że leasingodawca tak naprawdę nie jest właścicielem, a jedynie użytkownikiem pojazdu. Może być to utrudnieniem dla klienta w zakresie możliwości wykorzystywania pojazdu, kierowania nim przez osoby trzecie czy ubezpieczeniem OC. Wiele zależy jednak od tego, jak brzmi umowa obu stron i jakie zastrzeżenia odnośnie użytkowania samochodu zawiera.
Dodaj komentarz