Dieta wegetariańska – wady i zalety

Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się przejść na dietę wegetariańską. Najczęściej wybór ten jest podyktowany ideologicznie, niestety zdarza się, że niektórzy rezygnują z jedzenia mięsa ze względu na trendy. Warto jednak pamiętać, że dieta bez mięsa, podobnie zresztą jak każda dieta, ma zarówno swoje wady, jak i zalety.

Czy rezygnacja z mięsa jest zdrowa?

Może wydawać się, że dieta bez mięsa jest zdrowa i skutecznie pozwala pozbyć się zbędnych kilogramów. Dodatkowo pobudza kreatywność, zachęcając do komponowania własnych dań, w których tradycyjne mięso zostanie zastąpione innymi składnikami. Odpowiedzialne podejście do diety wegetariańskiej nie powinno nikomu zaszkodzić, więc należy pamiętać o prawidłowym komponowaniu posiłków. Przede wszystkim muszą one zawierać białko roślinne, które normalnie dostarcza się organizmowi w produktach mięsach.

Przeciwwskazania do diety wegańskiej

W niektórych skrajnych sytuacjach wegetarianizm może być niebezpieczny i bynajmniej nie jest to żadna propaganda. Osoby, które w przeszłości cierpiały na anemię lub mają problem z przyswajaniem np. żelaza, nie powinny rezygnować z mięsa w swojej diecie. Jeśli z przyczyn ideologicznych jest to dla nich bardzo ważne, przed przejściem na wegetarianizm powinny skonsultować się z lekarzem i dietetykiem. Ponadto na dietę bez mięsa nie powinny decydować się osoby poniżej ok. 16 roku życia, a w szczególności małe dzieci. Ich organizmy nadal się rozwijają, a zapotrzebowanie na białko jest zwiększone, przez co produkty zastępcze mogą go nie pokryć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *