Hipoteka – szukamy najkorzystniejszej

Zakup mieszkania jest bardzo drogą inwestycją i nie każdego stać na to, aby kupić je za gotówkę. W tym przypadku rozwiązaniem jest kredyt na mieszkanie, którego efektem jest hipoteka założona na nieruchomości, którą chce się zakupić. Przed jego wyborem warto jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, aby wybrać najkorzystniejszą opcję.

Oprocentowanie

Przede wszystkim bardzo ważne jest to, aby kredyt na mieszkanie był nisko oprocentowany. Jest to najdroższy składnik kredytu hipotecznego. Im niższe oprocentowanie, tym tańszy będzie kredyt.

Pozostałe koszty kredytu

Oprócz oprocentowania, bank nakłada również wiele kosztów dodatkowych. Mogą one wpłynąć na to, że ostatecznie koszt kredytu będzie znacznie wyższy, niż się sądziło. Na koszty dodatkowe składają się przykładowo prowizja za prowadzenie rachunku bankowego, ubezpieczenie od niskiego wkładu własnego, czy też ubezpieczenie pomostowe. Warto wszystkie sprawdzić dokładnie i oszacować realny koszt kredytu hipotecznego.

Zdolność kredytowa

Bardzo ważne jest również to, jak bank sprawdza zdolność kredytową. Dobrze jest sprawdzić, jak wysokiego wkładu własnego wymaga bank, aby możliwe było zawarcie umowy kredytowej, jaki jest wiek minimalny maksymalny w danym banku, okres kredytowania i wymagane dochody. Często zdolność kredytowa jest sprawdzana restrykcyjnie, a osoby, które jej nie posiadają nie dostają kredytu, albo muszą za niego sporo zapłacić. Hipoteka na nieruchomości jest zakładana na długie lata i w ich trakcie trzeba spłacać raty kredytu, dlatego też ważne jest, aby znaleźć możliwie najkorzystniejszą ofertę, aby nie wpakować się na długie lata w niewygodne zobowiązania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *