Założenie działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością podjęcia szeregu decyzji, które mają wpływ na prowadzenie biznesu. Jednym z dylematów, z którymi musi zmierzyć się początkujący przedsiębiorca, jest wybór rachunku bankowego. Do rozliczeń z instytucjami niezbędne jest posiadanie konta, gdyż obecnie urzędy obsługują tylko transakcję bezgotówkowe. W tym celu można wykorzystać rachunek prywatny lub założyć konto firmowe. Które rozwiązanie jest korzystniejsze?
Konto bankowe a przepisy prawa
Według obowiązujących przepisów prawa nie ma konieczności zakładania osobnego rachunku bankowego dla transakcji przeprowadzanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Niemniej jednak Ordynacja Podatkowa nakazuje przedsiębiorcom rozliczenia w formie przelewów, wyłączając z tego obowiązku ściśle wyszczególnione przypadki, do których należą między innymi mikroprzedsiębiorcy. Posiadanie konta bankowego jest więc niezbędne do prowadzenia działalności, a to czy przelewy będą wykonywane z rachunku osobistego, czy firmowego należy do decyzji przedsiębiorcy. Na stronie księgarni prawniczej Profinfo.pl znajdziesz więcej przydatnych informacji dotyczących prawnej obsługi przedsiębiorstw, które mogą okazać się pomocne w zrozumieniu zawiłych kwestii na temat biznesu.
Konto prywatne w ramach prowadzonej działalności
Posiadanie jednego konta bankowego do transakcji prywatnych i firmowych sprawdzi się w przypadku przedsiębiorców prowadzących małe firmy. Takie rozwiązanie jest praktyczniejsze, gdyż nie trzeba utrzymywać kolejnego konta oraz zapamiętywać odrębnego PIN-u. Należy jednak pamiętać, że aby móc wykorzystywać rachunek prywatny do rozliczeń firmowych, trzeba być jedynym właścicielem konta. Współdzielenie go z małżonkiem oznacza konieczność założenia odrębnego konta, z którego będą pobierane przelewy ZUS i do US w ramach prowadzonej działalności.
Zalety konta firmowego
Założenie dodatkowego konta dla transakcji firmowych może pomóc w oddzieleniu płatności prywatnych od tych w ramach prowadzonej działalności. W ten sposób łatwiej uporządkować finanse oraz kontrolować księgowość w firmie, szczególnie jeżeli współpracujemy z wieloma kontrahentami. W razie kontroli skarbowej urzędnik ma dostęp tylko do konta firmowego, dzięki czemu sprawdza tylko transakcje, które były prowadzone w ramach działalności. Jako zaletę można wykazać również to, że odrębny rachunek firmowy wygląda bardziej profesjonalnie, a dodatkowo banki często oferują produkty finansowe dla przedsiębiorców, do których nie można mieć dostępu w przypadku konta osobistego, mimo że wykorzystywane jest do transakcji firmowych.
Dodaj komentarz