Ból w naszym organizmie jest czymś, co wielu chciałoby zlikwidować natychmiast, nie zastanawiając się nad jego przyczyną. Wielu sięga wtedy po leki ogólnodostępne. Problem pozostaje, natomiast ból znika. Jedynie na jakiś czas. Często takie lekarstwa są nadużywane, co niekorzystnie wpływa na organizm, ale nie tylko na niego. Może warto pomyśleć również nad tym, że takie działanie jest niebezpieczne dla otoczenia wtedy, gdy po silnym działaniu tabletek przeciwbólowych taka osoba jedzie samochodem.
Jak leki ogólnodostępne mogą wpływać na kierowcę?
Lekarstwa ogólnodostępne powodują przede wszystkim opóźnienie reakcji podczas jazdy samochodem, co może skutkować wypadkami lub stłuczkami. Jest to zaburzenie koncentracji, nad którym kierowca pod wpływem leków nie potrafi zapanować. Występują również zaburzenia widzenia, między innymi nieprawidłowa ocena odległości. Takie skutki uboczne powodują, że kierowca pod wpływem lekarstw staje się źródłem niepotrzebnych i zarazem niebezpiecznych zdarzeń na drodze.
Które leki niekorzystnie wpływają na kierowcę podczas jazdy samochodem?
Bezpiecznie można zażywać takie popularne leki ogólnodostępne jak: Ibuprom, Ibuprofen, Apap, Aspiryna czy Paractamol. Zaburzenie koncentracji występuje po silniejszych lekach tzw. opioidowych lekach przeciwbólowych, które zażywają pacjenci chorujący na przewlekły ból. Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy koniecznie przeczytać ulotkę. Trzeba pamiętać również, że każde nadużycie i przekroczenie dawki jego spożycia może prowadzić do tragicznych w skutkach konsekwencji.
Dodaj komentarz