Obecna w przemyśle automatyka stopniowo rozwija się od co najmniej stu lat. Usprawnienie maszyn i ich obsługi było kluczowe dla szybkiego rozwoju przemysłu. Okazuje się jednak, że automatyka wciąż jest rozwijana. Warto podkreślić, iż istotną jej część stanowi instalacja układów pneumatycznych oraz łączenie ich z innymi technologiami. Jakie zastosowanie w dzisiejszym przemyśle, w kontekście automatyki, znajduje pneumatyka?
Niezliczone narzędzia pneumatyczne
Bez wątpienia olbrzymim usprawnieniem pracy zakładów przemysłowych było wprowadzenie narzędzi pneumatycznych. Pozornie mogą się one wydawać prymitywne ze względu na prostotę budowy. Okazuje się jednak, że w tym przypadku prostota okazuje się zaletą. Narzędzia pneumatyczne są efektywne i wydajne. Co równie ważne, okazują się bardzo energooszczędne, przeważając pod tym względem nad urządzeniami elektrycznymi czy spalinowymi. Nie można również zapominać o braku szkodliwości względem środowiska. W dzisiejszych czasach jest to niezwykle istotne, aby automatyka w przemyśle nie zagrażała otoczeniu. Na zakładach przemysłowych spoczywa obowiązek przestrzegania norm zanieczyszczeń, których przekraczanie wiąże się z karami finansowymi. Do popularnych narzędzi pneumatycznych należy z pewnością zaliczyć wiertarki, wkrętarki czy klucze. Powszechnie stosowane są również pistolety do malowania. Warto zauważyć, że większość narzędzi znajduje zastosowanie nie tylko w przemyśle, ale również w profesjonalnych oraz przydomowych warsztatach.
Ciężki sprzęt przemysłowy
Narzędzia pneumatyczne to relatywnie niewielkie i lekkie urządzenia. Jednak automatyka w przemyśle wymaga również zastosowania o wiele cięższego sprzętu. Warto w tym miejscu wspomnieć choćby o sprzęcie do obróbki metalu. Mowa tu o piaskarce, bez której trudno wyobrazić sobie wygładzanie czy też czyszczenie powierzchni stalowych. Urządzenia te wykorzystują pęd powietrza, który zagarnia cząsteczki piasku lub innych materiałów ściernych.
Omawiając temat pneumatyki w kontekście automatyki w przemyśle, nie można pominąć sprężarek, bez których praca wymienionego sprzętu nie byłaby możliwa. Sprężarka jest bowiem urządzeniem, które zmniejsza objętość powietrza następnie wykorzystywanego przez urządzenia. Często sprężarka jest większa i cięższa niż urządzenie, które się do niej podłącza. Istotna jest wysoka jej jakość, która zagwarantuje stały dostęp do sprężonego powietrza. Przed zakupem sprzętu należy się również upewnić, iż jego pojemność jest wystarczająca, aby zapewnić ilość powietrza, która zasili wszystkie niezbędne w zakładzie urządzenia.
Dodaj komentarz