Strefy czasowe na świecie

Dla osób, które często podróżują, różnica godzin na świecie może czasem dawać się we znaki. Cała kula ziemska została podzielona na 24 strefy czasowe, biegną one wzdłuż południka. Punktem wyjściowym wszystkich stref jest tak zwana strefa zero.

Co z tą strefą zero?

Strefa zero zawiera w sobie południk Greenwich, który przepoławia strefę. Wszystkie strefy na zachód oznaczane są kolejnymi, dodatnimi cyframi, od [+1] do [+12]. Cyfry te pokazują, ile wynosi różnica godzin na danej szerokości geograficznej. Oczywiście trzeba brać pod uwagę coś takiego, jak czas lokalny. Nie wszystkie strefy czasowe biegną idealnie po południkach, ze względu na granice państw czy też jednostek administracyjnych. Wszystko dla celów praktycznych i lepszej organizacji.

Zmiany dat na świecie

W niektórych miejscach na świecie sprawa jest nieco zagmatwana. Najbardziej skomplikowana sprawa jest w strefie [+12]. Dlaczego? Ponieważ ta strefa dzieli się na dwie mniejsze: [+12] oraz [-12].

Najłatwiej, problem z datami można zauważyć biorąc na tapetę strefę zero. Przypuśćmy, że mamy poniedziałek, godzinę 9:00. W strefie [-5] mamy, ale godzinę 14:00, natomiast w strefie [-12] mamy również poniedziałek i godzinę 21:00. W tym samym czasie w strefie [+5] mamy godzinę 4:00, w strefie [+9] jest godzina 00:00. A jak wygląda w strefie [+12]? Jest godzina 21:00 z tą różnicą, że mamy tam niedzielę. Ta wiadomość na pewno ucieszy osoby, które chcą świętować swoje urodziny lub Sylwestra dwa razy w ciągu krótkiego odstępu czasu. Wkraczając w strefę 12, bez względu od której strony, będzie tam ta sama godzina, należy jednak pamiętać, że będzie to inny dzień tygodnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *