Wyjazd za granicę własnym samochodem wiąże się z poznaniem nie tylko zasad ruchu drogowego czy wyposażenia pojazdu w danym kraju. Ważna jest również kwestia tego, na jakiej zasadzie i czy w ogóle honorowane jest OC kupowane w Polsce. Akurat ta sprawa powinna zainteresować każdego kierowcę – w końcu kolizja za granicą nie jest niczym przyjemnym, jednak może się zdarzyć nawet najlepszemu kierowcy.
OC na terenie Unii Europejskiej
W najlepszej sytuacji są kierowcy, którzy mają zamiar wyjechać w granicach Unii Europejskiej, której członkiem jest także Polska. Kolizja za granicą w takim przypadku nie jest niczym strasznym, ponieważ nie ma konieczności, by kupować dodatkowe ubezpieczenie samochodu za granicą. W krajach tych honorowane jest polskie OC. W momencie kupowania ubezpieczenia warto zapytać ubezpieczyciela o tzw. Zieloną Kartę, na podstawie której można wjechać także do państw znajdujących się poza unią, jak Czarnogóra, Turcja czy Ukraina. Zielona Karta może być dodana do ubezpieczenia bezpłatnie lub można uzyskać na nią atrakcyjne rabaty.
Gdy OC i Zielona Karta nie wystarczą
Niestety, są miejsca, gdzie samo OC czy Zielona Karta nie wystarczą i wtedy należy wykupić dodatkowe ubezpieczenie samochodu za granicą, nazywane często ubezpieczeniem granicznym. Dotyczy to między innymi Kosowa czy Cypru Północnego. Niestety, kolizja na obszarze tych państw może nie być niczym przyjemnym i będzie wiązała się ze sporymi utrudnieniami dla kierowcy. Najbezpieczniej więc unikać przejazdu przez miejsca, gdzie standardowe OC czy Zielona Karta nie mają mocy prawnej.
Dodaj komentarz